EKOLOJİK MİMARİ ve SOPHIA ANTIPOLIS - TEKNOPARK - BİLGEKENT (NICE)

Hocası Prof.J.COULLE ile Paris'de.

 

...................
....................
.....................Sophia Antipolis'in maketi.

Sophia Antipolis'deki ünlü EURECOM Üniversitesi'nin önünde.

 

Alanya - Sultaneli Tatil Köyü.

Alanya - Sultaneli Tatil Köyü.

 

Sardunya Adasında yazlık bir ev.
     
Doğa evi

Doğa evi

 

Doğa evi
Doğa evi planı.

Doğa evi planı.

 

Doğa evi

Doğa evi

 

   

Teknopark - Bilge Kent - SOPHIA ANTIPOLIS - NICE

 

 

 

yukarı

 

 


 

Ünlü Mimar Fransız Antony BECHU ile çalışmaları

 

İstanbul için yapılan eskiz çalışmalarından örnekler.

 

Prof.Dr.Murat ERGİNÖZ'ün İstanbul için yaptığı belgesel çalışmaları.

 

yukarı

 


 

Prof.Dr.Murat ERGİNÖZ'ün İstanbul için Vizyonel Öngörüsü

 

TÜRKİYE'NİN BİLGİ TOPLUMUNA ULAŞMASI SÜRECİNDE İSTANBUL'UN STRATEJİK ÖNEMİ GEREĞİ KENTSEL DÖNÜŞÜM VE YENİDEN YAPILANMALARDA DÖNÜŞÜM PROJELERİNİN ROLÜ BÜYÜK ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR.

KENTSEL DÖNÜŞÜM; GÜVENLİ, NİTELİKLİ VE KENTSEL KALİTEYİ TESİS EDEN, TARİHİ, KÜLTÜREL, DOĞAL DEĞERLERE ÖNEM VE ÖNCELİK VEREN BİR TRANSFORMASYON PLANLAMASI PROJLENDİRMESİ VE UYGULAMASIDIR.

MAALESEF KENTLERİMİZ ÜÇÜNCÜ BOYUTTAKİ DOKUSUYLA, İKİNCİ BOYUTTAKİ ARAZİ KULLANIMIYLA, SOSYO-EKONOMİK VE FİZİKİ ÇÖKÜNTÜ MERKEZLERİ İLE SORUNLARIN ODAĞI HALİNDEDİR VE DE TÜM SEKTÖRLERDE GENELLİKLE SİSTEMATİK KABUL EDİLEBİLİR BİR KALİTE VE STANDART GÖSTERMEDİKLERİ GİBİ TEKNİK AÇIDAN DA DEPREM RİSKİ ALTINDA GÜVEN BUNALIMI YAŞATMAKTADIRLAR.

YIĞIN ŞEKLİNDEKİ KENTSEL DOKUMUZ, TAŞLAŞMIŞ GÖRÜNTÜSÜYLE, ÜÇÜNCÜ DÜNYA ÜLKELERİNE HAS DEFORMASYON GÖRÜNTÜSÜNDEDİR.

GÜVENLİ SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR YERLEŞMEYE DÖNÜŞÜM; İNSANCA YAŞAMA STANDARTLARI YANINDA, YETERLİ DONATIYLA, KENDİNİ SÜREKLİ ÜRETEN EKOLOJİK YAPISIYLA, GELECEK KUŞAKLARA KARŞI SORUMLULUK BİLİNCİ DUYARAK OLUŞABİLİRDİ.

NE YAZIK Kİ BU FIRSATLAR BUGÜN BÜYÜK ÖLÇÜDE KAÇIRILMIŞTIR.

YAŞANILAN ACI TECRÜBELERİ, KAYBEDİLEN FIRSATLARI VE YOK OLAN EKONOMİK KAYNAKLARI, TEKRARLAMA LÜKSÜMÜZ YOKTUR.

BU NEDENLE KENTSEL TRANSFORMASYONU CİDDİ BİR OLAY OLARAK ALGILAMAK DURUMUNDAYIZ.

ANALİTİK BULGULARLA, ÖNGÖRÜLECEK SENTEZLERLE, BİLİMSELLİK KADAR TEKNİK EKONOMİK HUKUKİ GERÇEKLER DE ESAS ALINMAK SURETİYLE ÇÖZÜMLERE ULAŞMAK ESASTIR.

BİLGİ BİRİKİMİNİN UYGULAMAYA DÖNÜŞMESİNDEKİ ZORLUĞU AŞMAK GEREKİR.

NİTELİKSİZ KENTSEL YERLEŞMELERİ; BİR BAŞKA BOYUTUYLA, YİNE TARTIŞILACAK NİTELİKSİZ BİR ÇEVREYE DÖNÜŞTÜRMEK, BİZİM ELE ALDIĞIMIZ KENTSEL DÖNÜŞÜMLE İLİŞKİSİ YOKTUR.

AKSİ HALDE PARAMETLERELİ DEĞİŞİK YENİ DEFORMASYONLARA GEÇİŞ OLUR Kİ BUNA FIRSAT VERMEMEK GEREKİR DÜŞÜNCESİNDEYİZ.

SAĞLIKLI YAŞANABİLEN, GÜVENLİ VE NİTELİKLİ KENTLERE GEÇİŞ İÇİN DOĞAL-KÜLTÜREL-SOSYO-PSİKOLOJİK UNSURLARIYLA, DENGELİ-DOLULUK-BOŞLUK-YOĞUNLUK TERCİHLERİYLE, HUZURLU TOPLUM ANLAYIŞI ESAS OLMASI GEREKİRDİ.

BUGÜN, İÇERİSİNDE YAŞAYAN İNSANLARIN CAN GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDEN KENT KAVRAMI, ÜRKÜTÜCÜ, HUZURSUZ EDİCİ, İNSAN SAĞLIĞI İÇİN TEHDİT EDİCİDİR.

BU DURUM; SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTSEL KALİTEYİ TESİS AMACIYLA, KENTSEL DÖNÜŞÜM'Ü BÜTÜN UNSURLARIYLA ACİL VE ÖNCELİKLİ KILMAKTADIR.

İSTANBUL'UN VAR OLAN POTANSİYELİNİ HAREKETE GEÇİRECEK, YARIŞTIĞI METROPOLLERLE REKABET EDECEK ŞEHİR GELİŞİM PLANLAMASIYLA, 2023 PERSPEKTİFİYLE, ZORUNLU DESANTRALİZASYONLARINI YAPIP, GELİŞEN YENİ POTANSİYELİYLE DE KISA ZAMANDA SORUNLARINI AŞMAK DURUMUNDADIR.

ASLİ FONKSİYONLARINI KAYBEDEN TARİHİ DOKULARIN YANINDA, FİZİKİ VE SOSYAL ÇÖKÜNTÜ MERKEZLERİ İLE TEKNİK-EKONOMİK-SOSYAL ÖMRÜNÜ TAMAMLAYAN MERKEZLER İÇİN ŞEHİRSEL GELİŞİM AKTÖRLERİYLE ÖRTÜŞEN BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM PROGRAMI UYGULAMAK KAÇINILMAZDIR.

İSTANBUL METROPOLÜNDE ÇOK YÖNLÜ SORUNLARIN BULUNMASI BÜYÜK BİR ÇARESİZLİK VE ÇÖZÜMSÜZLÜK GÖSTERMESİ YANINDA YENİ ATILIMLARA DA YOL AÇMAKTADIR.

YAŞAMA HAKKI EN KUTSAL İNSAN HAKKIDIR.

BUNU TEHDİT EDEN SÜRECE MÜDAHALE, OLMASI GEREKEN EN ÖNCELİKLİ EYLEMDİR.

TEKNİK AÇIDAN YETERSİZ GÜVENLİ OLMAYAN ALANLARDA VE ÇEŞİTLİLİK ARZ EDEN ÇÖKÜNTÜ MERKEZLERİNDE DEĞİŞİK PROFİLLERDE İNSANLAR YAŞADIĞINDAN MÜDAHALE GEREKTİREN EYLEM PLANLARI AÇISINDAN SON DERECE KARMAŞIK SOSYAL YAPILAR DİKKATE ALINMAK DURUMUNDADIR.

YADSINAMAZ OLAN DEPREMİN BELİRLEYİCİ BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM ROLÜ OLDUĞUDUR.

DEPREM İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARDA DEPREM ÖNCESİ, DEPREM ANINDA, DEPREM SONRASINDA YAPILACAKLAR ŞEKLİNDE ÖZETLENSE DE; KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARININ DEPREM ÖNCESİ YAPILACAK HAZIRLIK ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA ELE ALINMASI VE BUNUN İÇİN UZMANLARIN BİLGİ BİRİKİKMELİREN ÖNEM, ZAMAN KULLANIMINA ÖNCELİK VEREREK GÜNDE 24 SAAT ÇALIŞILMASI ESASI GETERİLMESİ ZORUNLUDUR.

HER NE KADAR TEKNİK, MALİ, HUKUKİ ENGELLER BU SÜRECİ ZORLAŞTIRIYORSA DA BAŞKA ÇIKIŞ YOLU YOKTUR.

ONUNUN TEKNİK-HUKUKİ-MALİ YÖNLERİYLE UYGULANABİLİR VERİ TABANINA DAYALI ÇEŞİTLİ ÖNCELİKLERE GÖRE YÖNLENDİRİLMESİ, MEVZUAT DAHİL ÇÖZÜMLENMESİ GEREKİR.

 

yukarı

 

 
 
muraterginoz.com 2004 © | Tüm hakları saklıdır.
NRG Bilişim
 
 
</body> </html>